جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  اگر قصد تعویض میکروفون داخلی دستگاه خودتان با یک میکروفون حرفه‌ای تر را دارید، باید سعی کنید بهترین و درست ترین انتخاب را انجام دهید. میکروفون‌های XLR و USB هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. اگر در زمینه ضبط صدا تازه کار هستید، باید قبل از تصمیم گیری برای خرید با تفاوت میکروفون‌های XLR و USB آشنا شوید. در این مطلب به معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR و بررسی نقاط قوت و ضعف این میکروفون‌ها می‌پردازیم تا به شما برای تصمیم گیری جهت انتخاب بهترین گزینه کمک کنیم.

  تفاوت میکروفون‌های USB و XLR چیست؟

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  قبل از پرداختن به جزئیات بحث، ابتدا تفاوت‌های میکروفون USB و XLR را بررسی می‌کنیم.

  میکروفون‌های USB همانطور که از نامشان پیداست یک خروجی USB دارند یعنی می‌توانید آنها را مستقیماً به کامپیوتر وصل کنید تا نیازی به استفاده از کارت صدا یا چند وسیله اکسترنال نداشته باشید. همچنین این میکروفون‌ها کوچکتر از میکروفون‌های XLR هستند.

  در مقابل، میکروفون‌های XLR متداول ترین مدل محسوب می‌شوند و کاربرد زیادی در زمینه تولید محتوای صوتی دارند. معمولاً در این میکروفون‌ها از یک کانکشن XLR سه پین استفاده می‌شود. به عبارت دیگر باید آنها را به یک کارت صدا وصل کنید تا امکان برقراری ارتباط با کامپیوتر را داشته باشند.

  با توجه به این نکات در ادامه به مقایسه دقیق تر میکروفون‌های XLR و USB می‌پردازیم.

  میکروفون‌های USB

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  در ادامه مزایا و معایب میکروفون‌های USB را بررسی می‌کنیم.

  راحتی استفاده

  به لطف وجود خروجی USB می‌توانید این میکروفون‌ها را به راحتی به یک پورت USB متصل کرده و ضبط صدا را شروع کنید. برای کار با این میکروفون‌ها نیازی به تحقیق و بررسی و اتصال به کارت صدا، میکسر یا سایر تجهیزات اختصاصی و پیچیده ندارید.

  این یعنی می‌توانید به راحتی و سرعت و بدون نیاز به نصب تجهیزات یا نرم‌افزارهای پیچیده و اختصاصی ضبط صدا با کامپیوتر را انجام دهید. این قابلیت برای اشخاصی که به دنبال تولید محتوای صوتی با کمترین تلاش و با کیفیت مناسب هستند بسیار مفید است.

  ضبط صدا حین حرکت

  میکروفون‌های USB معمولاً فشرده تر و کوچک تر از میکروفون‌های XLR هستند. با وجود محصولاتی مثل Samson Go Mic به راحتی می‌توانید یک یا دو میکروفون را با خودتان حمل کنید بدون اینکه فضای کارتان اشغال شود.

  از آنجایی که خیلی از میکروفون‌های USB با مینی‌استند عرضه می‌شوند نیازی به نگرانی درباره وزن، بار سفر و خطر آسیب رسیدن به وسایل حین جابجایی وسایلی مثل پایه میکروفون و کارت صدا ندارید.

  قیمت مناسب تر نسبت به میکروفون‌های XLR

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  میکروفون‌های USB به طور میانگین نسبت به میکروفون‌های XLR قیمت مناسب تری دارند. مقرون به صرفه بودن این میکروفون‌ها برای اشخاصی که تازه وارد حوزه ضبط صدا شده و به دنبال خرید تجهیزات گران قیمت نیستند مناسب است.

  با وجود انواع میکروفون‌های USB باکیفیت و قیمت مناسب مثل Blue Yeti می‌توانید مطمئن باشید که پیدا کردن محصول مناسب کار سختی نیست.

  گزینه‌ای بسیار مناسب برای پروژه‌های تک نفره

  همانطور که قبلاً اشاره شد، خرید میکروفون USB برای اشخاص تازه کار یک راهکار آسان، اقتصادی و راحت برای ورود به این حوزه محسوب می‌شود.

  یادگیری ضبط صدا با میکروفون USB به راحتی انجام می‌شود و اگر قرار است به صورت تک نفره به ضبط پادکست یا تولید سایر انواع محتوای صوتی بپردازید، خرید یک یا دو میکروفون USB راهکار خیلی خوبی برای تنظیم و راه اندازی چنین سیستمی در سطح مبتدی محسوب می‌شود.

  کیفیت پایین تر نسبت به میکروفون‌های XLR

  علیرغم مزایای میکروفون‌های USB، این محصولات قدرت رقابت با کیفیت میکروفون‌های XLR را ندارند. به بیان ساده در مورد میکروفون‌های XLR قیمت بالاتر، گزینه‌های دقیق تر و حرفه‌ای تر برای ضبط صدا و همچنین افزایش قابلیت تنظیم و سفارشی وجود دارد.

  هر چند میکروفون‌های USB برای اشخاص مبتدی و غیرحرفه‌ای مناسب هستند اما اشخاصی که به دنبال کار حرفه‌ای هستند، باید از میکروفون‌های XLR استفاده کنند.

  میکروفون‌های XLR

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  اگر به دنبال محصولی حرفه‌ای تر با قیمت بیشتر هستید، میکروفون‌های XLR برای شما مناسب تر هستند.

  صدایی در سطح حرفه ای

  اینکه افراد حرفه‌ای از میکروفون‌های XLR استفاده می‌کنند بی دلیل نیست. این میکروفون‌ها کیفیت صدای بالاتر و قابلیت ضبط صدا به صورت دقیق تر را داشته و برای سناریوهای مختلف بسیار مناسب هستند.

  در بیشتر محیط‌های حرفه‌ای از میکروفون‌های USB به عنوان میکروفون اصلی استفاده نمی‌شود مگر در شرایطی خاص. اما میکروفون‌های XLR مختلف با قابلیت‌های متنوعی هستند که به شما برای ضبط صدا به بهترین شکل ممکن کمک می‌کنند.

  تنوع زیاد

  میکروفون‌های XLR از نظر اندازه و شکل تنوع زیادی دارند. هر چند ممکن است درک تفاوت انواع میکروفون XLR کار سختی باشد – مثل میکروفون‌های داینامیک و کندانسور – اما با وجود یک میکروفون XLR به نتایج بسیار بهتری دست پیدا می‌کنید.

  هر چقدر بیشتر با میکروفون‌های XLR کار کنید، بهتر متوجه می‌شوید که چه نوع میکروفونی برای چه وسیله، صدا و سناریویی مناسب است. بنابراین نتیجه نهایی کار بسیار بهتر خواهد شد. در این حوزه، شرکت‌هایی مثل RØDE و Aston محصولاتی بسیار باکیفیت و حرفه‌ای تولید می‌کنند.

  تولید محتوای صوتی به صورت حرفه‌ای تر

  معرفی و مقایسه میکروفون‌های USB و XLR

  میکروفون‌های USB از نظر امکانات و قابلیت‌ها محدودیت دارند اما چنین محدودیتی در میکروفون‌های XLR مشاهده نمی‌شود.

  بسته به نوع میکروفون XLR که انتخاب می‌کنید، گزینه‌های جانبی مختلفی مثل صدای غنی تر و شفاف تر و داینامیک رنج بالاتر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

  استفاده از میکروفون XLR در کنار تجهیزاتی مثل کارت صدا، پری‌آمپ، میکسر و نرم‌افزارهای حرفه‌ای مثل Pro Tools تغییر چشمگیری در نحوه ضبط، میکس و تولید محصولات صوتی ایجاد می‌کند.

  سخت تر بودن یادگیری نحوه کار با این میکروفون‌ها

  هر چند بعد از آشنایی و خو گرفتن با میکروفون‌های XLR امکانات و گزینه‌های زیادی در پیش رو دارید اما شروع کار با این محصولات کمی سخت و چالش برانگیز است.

  اولاً بر خلاف میکروفون‌های USB نمی‌توانید میکروفون XLR را مستقیماً به کامپیوترتان وصل کنید. برای انجام این کار نیاز به یک کارت صدا دارید که آشنایی با روش استفاده از آن کمی سخت و چالش برانگیز است. اگر در زمینه کار با کارت صدا تازه کار هستید، Scarlett Range از Focusrite می‌تواند نقطه شروع مناسبی باشد.

  همچنین باید با ظرافت‌های انواع میکروفون‌های XLR هم آشنا باشید تا محصولی متناسب با نیازهای خودتان انتخاب کنید. به خصوص برای ضبط موزیک، فاکتورهایی مثل فاصله میکروفون، حساسیت و اندازه دیافراگم همگی نقش دارند. با وجود نتایج نهایی خیلی خوب، آشنا شدن با این ویژگی‌ها و امکانات و درک آنها کمی سخت است.

  قیمت بالاتر

  به طور میانگین میکروفون‌های XLR نسبت به میکروفون‌های USB قیمت بالاتری دارند. علاوه بر خود میکروفون نیاز به یک کارت صدا، پایه میکروفون، یک پاپ‌فیلتر باکیفیت و یک منبع برق فانتوم دارید.

  بنابراین حمل و جابجایی میکروفون‌های XLR در سفر یا خرید آنها برای افراد تازه کار توصیه نمی‌شود.

  آیا می‌توان همزمان از میکروفون USB و XLR استفاده کرد؟

  وقتی با میکروفون USB و XLR آشنایی پیدا کردید، هیچ اجباری برای انتخاب یکی از این دو گزینه وجود ندارد. می‌توانید یک میکروفون USB برای سفر و یک میکروفون XLR برای ضبط صدای حرفه‌ای داشته باشید.

  انتخاب محصول بستگی به شرایط و خواسته‌های شما از نظر ضبط صدا دارد. برای هر دو مدل گزینه‌های زیادی هستند که می‌توانند نیاز شما را به بهترین شکل رفع کنند.

   

   

   

   

   

  منبع : Makeuseof

   

   

   

   

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته